The St. Luke’s Athletics Awards Night on Tuesday, May 28, celebrated the accomplishments of all 19 Upper School sports and our student-athletes.
The Seldin Performing Arts Center was filled with students, faculty, and family members who joined Athletic Director Mike West, Associate Athletic Director Jennifer Besgen, and Assistant Athletic Director Anna Knechtel to recognize the outstanding achievements of St. Luke's student-athletes and the community members who helped them succeed.
The St. Luke’s Athletic Department took a look back at all three seasons to honor 43 team captains, all the student-athletes who received honors for their representation of the Storm, and the faculty who supported our Middle School and Upper School teams.
Thirty-two three-sport athletes or team managers were recognized for their contributions across all three seasons. Kendall Boege ‘19, Riley Page ‘19, and Kirsten Pastore ‘19 received the Athlete of Distinction Award for their tremendous dedication to being multi-sport athletes, across all seasons, during their upper-school years at St. Luke’s.
A special mention was given to the 14 student-athletes who will continue their commitment to athletics at the collegiate level next year.
The 300+ attendees were treated to exquisite desserts provided by FLIK, and the online vote for the fan of the year was won by Oz Jensen ‘19.
2018-2019 Athletic Award Winners
Outstanding Senior Athletes:
Riley Page & CJ Woodberry
Peter Stratton Memorial (Humanitarianism, Team Spirit, Companionship,
Sportsmanship & Overall Contribution to St. Luke’s):
Kendall Boege & Jack Neafsey
Herbert Upson Memorial (Sportsmanship, Dedication, Over-achievement and Intense Desire to Succeed):
Michael Hage & Kenny Lam
Storm Award (Leadership & Performance):
9th- Caroline Lau
10th- Desmond Pratt
11th- Lars Ernberg
12th- Emma Cropper, Sydney Cummings & Juan Rosario
FAA Scholar-Athlete (FAA All-league & Top 10% of Class):
Hannah Amendola & CJ Woodberry
Athlete of Distinction (Full Commitment):
Kendall Boege, Riley Page, Kirsten Pastore
Team Manager of the Year:
Jada Boggs & Lilly Purkiss
Sportsmanship Team of the Year:
Boys Squash
Storm Supporter of the Year (Game Management Personnel):
Colin Buchanan
Upper School Coach of the Year:
Matt Ward
Heart of the Storm (Team Award for Commitment & Effort):
Cross Country - Colt Alford
Field Hockey - Kendall Boege
Football - Austin Andersen
Boys Soccer - Bear Crystal
Girls Soccer - Sydney Napolitano
Volleyball - Susanna Montgomery
Boys Basketball - Desmond Pratt & Lewis Cropper
Girls Basketball - Hannah Amendola
Ice Hockey - Lars Ernberg
Ski - Curtis Camp
Boys Squash - Liam Patty
Girls Squash - Kendall Boege
Baseball - Mack Lemkau
Golf - Jack Maguire & Mark Gertsen
Boys Lacrosse - Jerry Rutigliano
Girls Lacrosse - Olivia Schwartz
Softball - Kendall Boege & Madison Sead
Boys Tennis - Brian Peck
Girls Tennis - Hannah Amendola
Honorary Varsity Letters (Given to SLS Seniors who fully commit to sports
not offered at school):
Failenn Aselta – Horseback Riding
Jacob Hammer - Rowing
Isabel Mezei – Rowing
Justine Mcguire – Rowing